NOORTEVAHETUS PRANTSUSMAAL "YES, WE CUT!"

6.-17.augustil osales 9 Viimsi noort rahvusvahelisel noortevahetusel „Yes, we cut!“ Prantsusmaal.
Noortega olid kaasas Randvere noortekeskuse noorsootöötaja Kertu ja meie endine noorsootöötaja Kaire. Lisaks Eesti ja Prantsusmaa noortele osalesid noortevahetusel veel Poola, Hispaania ja Põhja-Iirimaa noored. Kokku osales viiest riigist 46 noort ja 10 grupijuhti.
Projekti teemaks oli toidujäätmete vähendamine ning kõige olulisemaks ürituseks oli suur kogukonnasündmus „Disco soup“. Tegemist oli suure külapeoga, kus esines folkmuusikat viljelev bänd ja pakuti söögiks kohalikelt talunikelt saadud köögiviljasuppi, mis valmis noorte endi poolt. Pakutud supi tegi eriliseks ka see, et kasutatud köögiviljad poleks ilmselt jõudnud kunagi poelettidele, kuna nt tomatid olid ebastandardselt suured ja supermarketi jaoks seega kõlbmatud. Peo käigus tutvustasid noored külalistele noortevahetuse käigus õpitut ning lisaks rääkisid Erasmus+ võimalustest ja tegevustest. Üritusel osales ligi 200 inimest ning kuna Saulges’es külakeses elab vaid 300 elanikku, siis oli väga tore näha, et ka ümberkaudsete külade elanikud tulid meid ja meie projekti tulemusi uudistama 🙂
Võtsime noortevahetuselt endaga kaasa teadmise, et Prantsusmaa ja Eesti seadused on niivõrd erinevad, mis puudutavad just toidukäitlemist. Meile tundus kohati lausa kummaline, et kõik toit, mis on köögist väljunud, ei tohi sinna enam tagasi minna. Nimelt kui köögis on avatud singi- või piimapakend ja see on viidud lauale söömiseks ning kõike toitu ei tarbita ära, siis peab selle ära viskama. Seega õppisime, et Prantsusmaal on veel pikk maa minna, mis puudutab toidujäätmete vähem tekkimist ja oleme siiralt rõõmsad, et meil Eestis pole selliseid regulatsioone. Ka prantslased ise pole rõõmsad nende seaduste üle, nad ütlesid, et selline seadustest kinnipidamine puudutab enamasti laste-ja noortelaagreid ja projekte. Oma kodudes panevad nemadki lahtise piimapaki kappi tagasi 🙂
Noortevahetuse vältel oli meil võimalus töötada kohalikes farmides, et ilmestada kui raske tegelikult on värske tooraine saamine. Eesti noorte jaoks polnud see teadmine küll kuigi uus, mitmed neist olid oma vanavanemate taludes ka varasemalt taolisi töid teinud aga kindlasti oli põnev märgata erinevusi Eesti ja Prantsusmaa talupidamise vahel. Lisaks „raskele“ talutööle oli meil võimalus aidata korraldada ja osaleda Saint-Pierre-sur-Erve küla valgusfestivalil. Festivalil süüdati ligi 6000 küünalt ning kogu küla oli kokku tulnud, et üheskoos küünlaid süüdata. Tegemist oli armsa kogukonna üritusega, mis oli ka enamuse noortevahetusel osalejate lemmikmälestus noortevahetuselt, kuna pimedas oli külake tõesti imeilus 🙂 Esimesel päeval oli meil võimalus käia ka veidi ringi Pariisis ning näha ära uhke Eiffeli torn. Lisaks külastasime projekti jooksul Le Mans linna, kus meil toimus aardejaht ja Sainte-Suzanne’i, kus saime võimaluse matkata ning näha imeilusat loodust ja kauneid vaateid. Noortevahetus oli väga õpetlik ja me kõik saime palju uusi sõpru ja kontakte tuleviku tarbeks 🙂 Merci!

NOORTEVAHETUS RUMEENIAS

7.-17. Maini toimus Rumeenias Sarata Monteorus Erasmus+ noortevahetus, kus osalesid ka meie Viimsi noored koos rühmajuht Viivikaga.

Noortevahetus “Beware of the Blue Whale” keskendus küberkiusamise teemale. Lisaks eestlastele võtsid noortevahetusest osa noored Leedust, Tšehhist, Küproselt, Itaaliast, Rumeeniast, Sloveeniast ja Makedooniast.

Toimusid arutelud, tehti maastikukunsti, disaniti plakateid, tehti videoid ja näidendeid. Tutvuti teiste riikide kultuuridega nii igapäevaselt suheldes kui ka rahvusõhtutel. Rahvusõhtutel sai maitsta kõikide riikide toite ja jooke. Eraldi toimus Rumeenia lõkkeõhtu, kus pakuti kohalikku grill-liha, suupisteid ja magustoitu.

Noortevahetuse lõpus külastati ka mudavulkaane ning Buzau linna, kus toimus noortevahetuse lõputseremoonia.

Pilte ja videosid noortevahetusest võib leida:
https://www.facebook.com/Beware-of-Bluwhale-Erasmus--39281…/

#erasmus+ #youthexchange